Ważna informacja dla osób budujących nowy dom jednorodzinny – tylko do dnia 31 grudnia 2019 roku można składać wnioski o dofinansowanie źródeł ciepła oraz rekuperacji z programu Czyste Powietrze. Wymogiem jest zakończenie przedsięwzięcia (montaż źródła ciepła) do końca grudnia bieżącego roku.
Nie ma co oszukiwać… to już naprawdę ostatni dzwonek, aby odzyskać jakiekolwiek pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zakup i montaż wybranego źródła ciepła oraz wentylacji mechanicznej (rekuperacji) w budynku nowo budowanym. Od 1 stycznia 2020 roku dotacjami objęte będą już tylko budynki istniejące (oddane do użytku).
Na co możemy otrzymać dofinansowanie w przypadku budynku nowo budowanego?
Dla nowo budowanych jednorodzinnych budynków mieszkalnych można uzyskać dofinansowanie na zakup i montaż źródła ciepła oraz wentylację mechaniczną – rekuperację. Poniżej przedstawiamy szczegółową listę kosztów kwalifikowanych:
- węzeł cieplny z programatorem temperatury wraz z wykonaniem usługi montażu nowego
źródła ciepła; - pompa ciepła z osprzętem wraz z wykonaniem usługi montażu nowego źródła ciepła;
- kocioł gazowy kondensacyjny ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą,
układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, zbiornikiem na gaz wraz z
wykonaniem montażu nowego źródła ciepła; - kocioł olejowy kondensacyjny ze sterowaniem, armaturą zabezpieczającą i regulującą,
układem doprowadzenia powietrza i odprowadzenia spalin, zbiornikiem na olej wraz z
wykonaniem usługi montażu nowego źródła ciepła; - materiały budowlane wchodzące w skład systemu ogrzewania elektrycznego wraz z
wykonaniem usługi montażu nowego źródła ciepła; - kocioł na paliwo stałe spełniający co najmniej wymagania określone w rozporządzeniu Komisji
(UE) 2015/1189 z dnia 28 kwietnia 2015 r. w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu
Europejskiego i Rady 2009/125/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla
kotłów na paliwa stałe (Dz. Urz. UE L 193 z 21.07.2015, s. 100) wraz z wykonaniem usługi
montażu nowego źródła ciepła; - przyłącze do sieci ciepłowniczej, gazowej, elektroenergetycznej w przypadku podłączenia
nowego źródła ciepła wraz z wykonaniem usługi montażu;
Uwaga! Należy pamiętać, iż wszystkie wyżej wymienione koszty muszą zostać poniesione do dnia 31 grudnia 2019 roku (wystawienie faktury VAT, montaż oraz płatność). Przypominamy również że najpierw składamy wniosek, a dopiero później wykonujemy inwestycje (program nie działa wstecz). Proszę pamiętać, iż konieczne jest oświadczenie, że w budynku są lub będą spełnione wymagania dotyczące parametrów technicznych przegród, określonych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (tj. Dz. U. z 2015 r., poz. 1422, z późn. zm.), obowiązujących od 31 grudnia 2020 roku.
Pomoc w napisaniu wniosku oraz rozliczenie inwestycji z programu Czyste Powietrze
Nie jest tajemnicą, że poprawne napisanie wniosku, wykonanie ewentualnych poprawek, a następnie rozliczenie inwestycji z programu Czyste Powietrze to nie lada wyczyn.
Nasza kadra posiada blisko piętnaście lat doświadczenia w pisaniu oraz rozliczaniu wniosków z UE. Na dzień dzisiejszy napisaliśmy już ponad 350 wniosków o dotację z programu Czyste Powietrze dla naszych kontrahentów i rozliczyliśmy ponad połowę z nich.
Jeżeli chcesz, abyśmy pomogli Ci przejść przez ciężki proces wypełniania i uzupełniania dokumentów – skontaktuj się z nami. Poprowadzimy Twoją sprawę do końca, bez zbędnych stresów i marnowania Twojego cennego czasu.