Zapewne słyszeliście, że Program Czyste Powietrze ma zastosowanie zarówno dla domów już użytkowanych, jak również dla tak zwanych domów nowo budowanych. To prawda. Jest jednak kilka kwestii, które musisz poznać, jeżeli nie chcesz zmarnować tej szansy.
Po pierwsze, możliwość uzyskania dofinansowania na nowo budowane domy dotyczy WYŁĄCZNIE sytuacji, gdy wniosek zostanie złożony do końca 2019 roku. Po ty terminie, można będzie finansować z Programu jedynie użytkowane wcześniej budynki.
Po drugie, dofinansowanie na budynki nowo budowane dotyczy WYŁĄCZNIE budynków, które NIE ZOSTAŁY oddane do użytkowania przed dniem złożenia wniosku. Nie można więc dofinansować budynków nowych ale już odebranych. Przed odbiorem, konieczne jest złożenie wniosku. W przypadku, gdy dom budowany jest przez dewelopera, konieczny jest zakup domu jeszcze nie odebranego, aby możliwe było złożenie wniosku.
Po trzecie, wnioskodawca oświadcza, że poszczególne parametry termomodernizacyjne nowego domu spełniają standardy Programu Czyste Powietrze. Dotyczy to w szczególności parametrów związanych z przenikalnością cieplną ścian, okien, drzwi itp.
Po czwarte, dofinansowanie w przypadku nowo budowanych domów może dotyczyć wyłącznie źródła ciepła (piec, pompa ciepła, ogrzewanie elektryczne itp.) z przeznaczenie do ogrzewania budynku (albo budynku i wody użytkowej), jak również systemu rekuperacji. Dodatkowo można sfinansować zakup instalacji fotowoltaicznej lub kolektorów słonecznych, jednak wyłącznie z wykorzystaniem preferencyjnej pożyczki.
Po piąte (najważniejsze), inwestycja związana z dotacją (np. montaż i wymiana pompy ciepła) musi zostać zakończona do końca 2019 roku. Zakończenie inwestycji oznacza, iż inwestor otrzymał fakturę VAT za sprzęt i usługę instalacji oraz że podpisał protokół odbioru prac. Po spełnieniu tych warunków możemy zabrać się za wniosek o płatność aby otrzymać częściowy zwrot z inwestycji.
Pytacie czy warto? Zastanowić się zawsze warto. Dofinansowanie, nawet na poziomie kilku tysięcy złotych, co prawda nie musi być znaczące w porównaniu z całą budową, jednak pozwoli na zmniejszenie obciążeń lub przeznaczenie oszczędności na dodatkowe wyposażenie. Pamiętajcie również, że nawet w przypadku skorzystania z pożyczki preferencyjnej, zawsze będzie ona tańsza niż kredyt bankowy. Należy wziąć pod uwagę, że minimum 30% bezzwrotnej dotacji zawsze będzie.
Podobnie, jak w przypadku pozostałych kwestii, serdecznie polecam ekspertów z Bardzo Czyste Powietrze, którzy bardzo intensywnie działają (w tym poprzez bieżący kontakt z Funduszem Ochrony Środowiska), aby rozwiązać wszelkie trudności, starając się zapewnić klientom jak największy poziom dofinansowania.