Podstawowym pytaniem, które pojawia się podczas pierwszych spotkań dotyczących programu Czyste Powietrze brzmi: „A na co ta dotacja?”. Sprawa niestety nie jest taka prosta. Mimo bowiem, że lista zakupów, które można sfinansować z programu jest dość jednoznaczna, to jednak pojawia się wiele warunków, dodatkowych zapisów, zastrzeżeń. Postaram się omówić najważniejsze.
1. Limit maksymalnej kwoty dotacji
Mimo, że nie ma ograniczeń odnośnie łącznych kosztów kwalifikowanych, maksymalne dofinansowanie obliczane jest od kosztów 53 tys. zł. Jeżeli więc inwestycja przekroczy tę wartość, procent dofinansowania liczony jest tylko od tego limitu. Pozostała część inwestycji może być sfinansowana z własnych środków lub z preferencyjnej pożyczki.
2. Limity na poszczególne elementy inwestycji
Prawie każdy element inwestycji ma kwotowy limit. W przypadku zakupu urządzeń jest to najczęściej maksymalna kwota na fakturze. W przypadku ocieplenia budynków, wymiany okien i drzwi, limit dotyczy metra kwadratowego realizowanej inwestycji. Kwota przekraczająca limit zaliczana jest do kosztów niekwalifikowanych, a więc nie podlega refundacji w formie dotacji ani nie może być na nadwyżkę udzielona preferencyjna pożyczka.
3. Koszty już poniesione mogą stanowić koszty kwalifikowane
Rzeczywiście. Już poniesione wcześniej (przed złożeniem wniosku) również można zaliczyć do kosztów podlegających zwrotowi w ramach programu. Konieczne jest jednak, aby zakupione elementy inwestycji spełniały warunki techniczne programu, aby wydatki były poniesione nie wcześniej niż na 12 miesięcy przed złożeniem wniosku i aby zapewnione były warunki konkurencyjności (a więc trzeba np. posiadać 3 oferty, z których sfinansowana została inwestycja). UWAGA! Wstecz można liczyć tylko wydatki w przypadku złożenia wniosku do 30 czerwca 2019 r. Po tym terminie, kwalifikowane będą wyłącznie koszty poniesione po złożeniu wniosku do Funduszu Ochrony Środowiska.
4. Projekt obejmuje również nowo budowane domy
To prawda. W ramach nowo budowanych domów możliwe jest sfinansowanie zakupu źródła ciepła. Można również zainstalować system solarny (panele fotowoltaiczne bądź kolektory słoneczne), jak również zainstalować system do odzysku ciepła (rekuperacja). Działania te możliwe są jednak wyłącznie z części pożyczkowej. UWAGA! W ramach programu można uwzględnić nowe domy (zakup źródła ciepła) wyłącznie do końca 2019 r. Wnioski złożone po tym terminie, możliwe są wyłącznie na wymianę źródeł ciepła i działania uzupełniające w funkcjonujących budynkach.
5. Zróżnicowane możliwości inwestycji w zależności od daty oddania budynku do użytkowania (lub daty uzyskania pozwolenia na budowę)
W zależności od tego, kiedy dom został zbudowany, jak również jak wygląda sytuacja z bieżącym źródłem ciepła, możliwe są mniejsze lub większe działania, które będą sfinansowane z programu. W skrajnych przypadkach, nie ma możliwości uzyskania żadnego dofinansowania w ramach dotacji.
Przedstawiłem powyżej tylko kluczowe ograniczenia, związane z możliwością wrzucenia w koszty programu zakładanej inwestycji. Wiele dodatkowych warunków wynika z konkretnej sytuacji danej nieruchomości. Wszystko to powoduje, że prostota programu i wniosku jest dość iluzoryczna. Dotyczy to szczególnie osób, które nie chcą czekać na decyzję i chcą rozpocząć lub nawet zakończyć inwestycję wcześniej. Jeżeli decyzja będzie negatywna lub niekorzystna, może pojawić się problem.
Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o programie, szczególnie w zakresie możliwości uwzględnienia w programie określonych kosztów, serdecznie polecam Bardzo czyste powietrze. Specjaliści zajmują się programem w zasadzie od początku. Niejednokrotnie rozwiązywali problemy poszczególnych klientów, włącznie z interwencją w Funduszu Ochrony Środowiska.
W przypadku pojawiania się zbliżonych problemów, oczywiście postaram się opisać je wraz z rozwiązaniami, które uda się wypracować. Piszcie więc na naszym facebook-u. Im więcej pytań, tym więcej odpowiedzi.